TrueCam H5 - produktová fotografie

Stereo & Video   3 / 2019

Pozor, zákruta!

AUTOKAMERA TrueCam H5 3 490 Kč

Název dávného rozhlasového pořadu jsem si vypůjčil proto, že stejně jako před lety tato populární relace i současný představovaný produkt je určen motoristům. Pod značkou TrueCam se už na našem trhu objevilo několik modelů kamer do auta, nevelkých záznamových zařízení, která ze svého místa na čelním skle auta pořizují záznam jízdy, případně různých neplech okolo zaparkovaného vozidla. Nahrávka se samozřejmě může hodit především za situací, které si nikdo nepřeje, ale k nimž bohužel čas od času dochází… A proto jsou i tyto malé krabičky stále oblíbenější.

Dosavadní modely TrueCam měly poměrně typický vzhled s výraznou šířkovou orientací. U čerstvé novinky se firemní vývojáři pokusili o radikální změnu a kameru zabudovali do mnohem kompaktnějšího těla, které se v prostoru zpětného zrcátka bude vyjímat mnohem nenápadněji. Dokládat to mají i fotografie na webu značky, až na to, že jejich autoři jaksi pozapomněli na napájecí kabel, bez kterého se kamera v praxi neobejde (koneckonců úplně stejně jsou na tom prakticky všechny reklamní snímky televizorů elegantně připevněných na zeď – napájecí i signálové kabely asi nejsou zapotřebí, leda by „procházely“ zdí, což v autě není ve hře). Ale vezměme to raději od začátku.

Dvakrát měř

Komplet kamery tvoří de facto dva díly: držák určený k fixaci na čelním skle v interiéru auta a vlastní kamera. Ta se bez držáku sama příliš neobejde nejen kvůli svému umístění, ale i kvůli už zmíněnému napájení, které má svůj konektor (mini USB) právě na boku držáku. Kabel se samozřejmě připojuje k elektrickému „zapalovači“ auta, respektive k adaptéru, který se do zapalovače zasune. Najdeme ho v příslušenství kamery a sympatické je, že disponuje dvěma přípojnými místy (v klasickém provedení USB-A), takže kromě napájení kamery můžeme ze stejného zdroje současně dobíjet třeba mobilní telefon (výstupní proud je 1 A a 2 A). Je samozřejmě žádoucí vést kabel kolem okna i dále v interiéru auta co možná nejšikovněji, aby nejen nerušil v zorném poli řidiče, ale nepletl se třeba někde kolem řadicí páky (což je např. v autech Škoda, kde je zdířka „zapalovače“ kousek za řadicí pákou, dost aktuální). Pro vedení kabelu je v příslušenství pět malých samolepicích držáčků – opět je třeba předem dobře zvážit, kam samolepku umístíme.
Kamera sama, pokud je její vestavěný akumulátor nabitý, nějakou dobu dokáže pracovat i bez napájení, takže ji můžeme vzít z auta a pořídit si i mimo ně nějaké video či fotografie, pro provoz v autě je ale více než vhodné napájecí kablík připojit. Kamera by totiž mohla přestat pracovat třeba ve chvíli, kdy se to bude nejméně hodit.
Spojení kamery s držákem je řešeno šikovným magnetickým úchytem obsahujícím i elektrický kontakt. Protože v našich končinách (a určitě nejen v nich) není dobré nechávat kameru v autě, je toto řešení velice praktické i z tohoto hlediska – odpojení i připojení kamery od/do držáku je otázkou jediného hmatu a tedy doslova okamžiku.
Za méně praktické už považuji uchycení samotného držáku na skle pomocí samolepicí plochy. Ta drží tak dobře, že je docela problém ji v případě potřeby od okna oddělit. Což ale paradoxně nemusí být vždy ideální – třeba v případě, že se s montáží držáku na první pokus netrefíme, je oprava pozice dost složitá. A protože konstrukce držáku umožňuje úpravu pozice kamery jen ve svislé rovině, zatímco horizontální rovina je díky konstrukci úchytu prakticky neměnná, myslím, že držák s gumovou přísavkou by byl praktičtější… Alespoň, že v příslušenství jsou i dvě náhradní samolepící vložky, kterými lze tu původní, v případě potřeby (kdyby už po opakovaných pokusech nelepila) nahradit.

TrueCam H5 - produktová fotografie

Ovládání po hmatu

Na zadní straně kamery je pouze 1,5palcový (úhlopříčka 3,8 cm) displej a logo značky. Displej má formát 4:3, záznam je ovšem 16:9, černé pruhy nad a pod obrazem tedy vyplňují symboly či data provozních údajů. Například při základním provozu, tedy natáčení videa, to je symbol kamery, čas záznamu, jeho formát, aktivní/neaktivní mikrofon, indikace paměťové karty, stav baterie, aktuální čas a datum, stav wifi připojení, aktivní režim WDR, expoziční korekce a volitelně i jméno řidiče; ve foto režimu se zobrazuje i číslo snímku, jeho velikost a kvalita, citlivost (ISO) a případné zapnutí stabilizace.
Veškeré ovládání je soustředěno na spodní stranu kamery. Tvoří ho čtyři prvky, které jsou reliéfní úpravou hmatově odlišeny: kulatou prohlubní hlavní vypínač sloužící i jako potvrzovací tlačítko, čtyřmi čtverečkovými výstupky přepínač režimů (video, foto, přehrávání) a menu, šipkami nahoru a dolů pak ovladače pohybu kurzoru v nabídkách. S ohledem na miniaturnost celého zařízení – a ovládacích plošek obzvlášť – ovšem o nějaké přehmaty není nouze, zvlášť když už je kamera připojena k držáku. Chce to tedy trochu cviku, ale i trpělivosti… V sousedství „ovládací sekce“ je pak ještě mikrospínač resetu (pro hrot propisky, svorku apod.) a otvor mikrofonu. Nenechte se zmýlit štěrbinou na této straně kamery, ta není určena pro paměťovou kartu, i když tak vypadá, ale nejspíš jde jen o odvod tepla z kamery. Správný slot pro paměťovou kartu je naopak na horní straně a je naštěstí zřetelně označen. Pro ukládání dat slouží, stejně jako u ostatních miniaturních sportovních či autokamer, karta microSD (a její SDHC/SDXC klony), akceptována je velikost do 64 GB.

Plné HD, ale jen s 30 snímky

Pro nahrávky lze zvolit formáty plného i „polovičního“ HD (1080/30p, 720/60/30p), doplněné o WVGA (848 × 480) a VGA (640 × 480); záznam je ukládán ve formátu MOV (komprese je H.264). Samozřejmě, že nechybí užitečný režim záznamu ve smyčce, kdy po uplynutí zvoleného intervalu (1, 3, 5 minut) se starší nahrávka přepisuje novou, což samozřejmě snižuje nároky na kapacitu karty. Naopak, jakmile dojde ke kolizi (či jinému nestandardnímu chování auta, jako je třeba prudké brzdění), zabudovaný G-senzor (pokud jsme ho v menu nevypnuli) zajistí „uzamknutí“ této sekvence proti smazání. To ovšem můžeme provést i ručně stiskem tlačítka Menu. Pokud je spolu s G-senzorem aktivován i tzv. parkovací režim, systém vyhodnotí i v případě stojícího auta jeho otřesy a spustí záznam. Aktivovat lze i režim reagující na pohyb v zorném poli. Využití těchto možností, a tedy i ponechání kamery v zaparkovaném autě, je samozřejmě dost sporné, protože pokud by byl na vině zloděj, s kamerou (i její nahrávkou) se už nejspíš nesetkáme. Podobně ne každý řidič asi sáhne po další volitelné funkci – varování před opuštěním jízdního pruhu. Systém totiž zvukovým signálem „varuje“, i když předjíždíte jiné vozidlo. Osobně jsem při zkušebních jízdách tuhle funkci rychle deaktivoval, šla mi dost na nervy. Dnes jsou v módě i u podobných miniaturních kamer režimy s rozšířeným dynamickým rozsahem – pod označením WDR tedy volitelně nechybí ani zde. Nějaký zásadní rozdíl jsem s tímto nastavením nezaznamenal, ale pro dobrý pocit (zejména večer) jsem ho ponechal aktivní. Volitelný je i záznam zvuku spolu s videem – možná vám „tichá“ verze přijde nelogická, ale pokud za volantem často nadáváte, nejspíš jí přijdete na chuť.
Pro fotografie jsou k dispozici volby 12, 10, 8, 5, 3, 2 a 1,5 Mpix, v nejvyšším rozlišení je snímek tvořen 4032 × 3024 body (typ snímače v technické specifikaci uveden není, o míře interpolace se tedy můžeme jen domýšlet). Zvolit lze i tři stupně komprese fotografií (v menu volba Kvalita – dobrá, střední, úsporná). Jak asi tušíte, všechna zmíněná nastavení jsou dostupná v menu, které je v češtině (též slovenštině), na nevelkém displeji ale čitelnost písmenek není bůhvíjaká.

TrueCam H5 - ukázka software TrueCam H5 - ukázka software TrueCam H5 - ukázka software TrueCam H5 - ukázka software

V praktické mobilní aplikaci LuckyCam můžeme sledovat živý záběr kamery při natáčení videa i fotografování, přehrávat pořízené záběry i provádět základní nastavení kamery.

Nechybí mobilní aplikace, GPS za příplatek

Jak současný trend „vše v mobilu“ žádá, kamera je vybavena i pro komunikaci s telefonem. Ta probíhá po wifi a v telefonu je třeba mít nainstalovánu aplikaci LuckyCam (dostupnou pro Android i iOS, v návodu najdete i QR kód pro její jednoduché stažení). Pomocí aplikace lze kameru ovládat, což je nesporně pohodlnější, na displeji telefonu lze sledovat snímaný obraz i přehrát uložené záznamy. Aplikace je sice jen v angličtině, ale její ovládání je natolik jednoduché, že by to nemělo příliš vadit ani těm, kdo tímto jazykem nevládnou.
Šikovným doplňkem, který lze přikoupit, je pak alternativní držák obsahující GPS modul (cena 890 Kč). Pak lze do záznamu ukládat i souřadnice míst kudy projíždíme, což mj. ve speciálním počítačovém programu H5 Player, využívajícím mapy Google, umožňuje zobrazit si spolu s videem projetou trasu i na mapě (program je ke stažení zdarma na stránkách TrueCam). A přímo za jízdy si můžeme do obrazu promítnout i aktuální rychlost jízdy (vypočítávanou z údajů GPS).
Své zadání, tedy zaznamenávat průběh jízdy autem, plní kamera bezesporu dobře, kvalita záznamu je na výborné úrovni (zejména v nejvyšším plném HD rozlišení), která většinu podobných zařízení zřetelně převyšuje. Určitě tedy nároky na dokumentační záznam plní s nadhledem. Poněkud zastřený zvuku za obrazem jasně pokulhává, ale to pro předpokládané využití kamery asi není zásadní. K řešení případných sporných situací pořízené záznamy určitě dokážou přispět. A na manipulaci je asi nejšikovnější, že kameru snadno a rychle připojíme i odpojíme. Jen pozor při cestách do zahraničí, ač to zdravý rozum moc nechápe, v některých zemích Evropy je taková výbava nelegální…

Petr Žák

TrueCam H5 - ukázka software

Širokoúhlý záběr kamery (130º) má výrazně soudkovou perspektivu, to je ale u zařízení tohoto typu obvyklé. Z hlediska barev, ostrosti a podání detailů je kvalita velmi dobrá (1080p).

PARAMETRY
typ kamery přední
zorný úhel 130º (1080p)
displej/úhlopříčka LCD, 3,8 cm (1,5“), 480 × 240 b., 4:3
záznamový nosič karta microSD (microSDHC, microSDXC), max. 64 GB
videozáznam – formát MOV
videozáznam – max. rozlišení 1080/30p, datový tok 12 Mbit/s
fotografie – max. rozlišení JPEG, 12 Mpix
přípojky mini USB
akumulátor interní
rozměry 45 × 45 × 54 mm
hmotnost neuvádí
web truecam.cz
HODNOCENÍ
+ magnetické spojení kamery a držáku zajišťuje snadné odpojení i připojení snímací jednotky; výborná kvalita nahrávání obrazu; možnost ovládání a nastavení z mobilní aplikace; v příslušenství napájecí adaptér se dvěma porty USB – současně tak můžeme dobíjet i telefon; nenápadný vzhled
- konstrukce neumožňuje dodatečnou opravu polohy kamery v horizontální rovině; GPS jen za příplatek
obraz 9/10
zvuk 4/10
výbava 7/10
ovládání 8/10
Stereo & Video VERDIKT velmi dobrý 8/10


Recenze ve formátu PDF – pro stažení klikněte zde.